Ryszard Wieczorek Trenerem Odry!

Człowiek legenda – Ryszard Wieczorek – po blisko 10 latach przerwy powraca na ławkę trenerską zespołu wodzisławskiej Odry!

Dlaczego legenda? Jako piłkarz awansował z Odrą na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce, w którym zdołał wystąpić w 50 spotkaniach i zdobyć 10 bramek. Wieczorek jest autorem historycznego, pierwszego gola Odry w Ekstraklasie.

Zagrał z Odrą w europejskich pucharach – m.in. strzelił jedną z bramek w wyjazdowym zwycięstwie 5:1 z Austrią Wiedeń. W Niebiesko-Czerwonych barwach występował przez 14 sezonów, z półroczną przerwą na występy w niemieckim TV Werl w 1993 roku.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej był asystentem Jerzego Wyrobka, a 2001 roku samodzielnie objął stanowisko trenera Odry. W roli szkoleniowca odnosił sukcesy z wodzisławską jedenastką – jego podopieczni zostali Mistrzami Jesieni w sezonie 2001/02. Drużynę trenował do 2004 roku, a łącznie w 97 spotkaniach ligowych pod jego wodzą w tym czasie zawodnicy wygrali 41 razy, 16 razy remisowali oraz odnieśli 40 porażek. Odra zajęła dwukrotnie 5. oraz raz 9. miejsce na koniec sezonu ekstraklasy.

W późniejszym okresie Ryszard Wieczorek trenował Koronę Kielce, z którą awansował do ekstraklasy oraz dotarł do finału Pucharu Polski. Następnie przez ponad rok prowadził Górnik Zabrze, a w listopadzie 2008 roku ponownie objął stanowisko szkoleniowca Odry, którą dowodził do września 2009 roku. W tym czasie zespół dotarł do finału Pucharu Ekstraklasy. Bilans ligowy Odry w tamtym czasie to 7 zwycięstw, 5 remisów oraz 15 porażek.

Następne kluby w karierze trenerskiej Ryszarda Wieczorka to Piast Gliwice, Energetyk ROW Rybnik (z którym awansował do 1 ligi), ponownie Górnik Zabrze, Limanovia Limanowo, Legionovia Legionowo, Kotwica Kołobrzeg oraz Wisła Puławy.

Trenerze, witamy na pokładzie i życzymy wielu sukcesów i owocnej pracy!

Udostępnij: