Światło na stadionie 2003

Na zdjęciu piłkarze przed meczem Odra – Amica

We wtorek, 13 maja 2003 roku w strugach deszczu odbyła się próba świateł, przy okazji której rozegrano mecz sparingowy ze Śląskiem Świętochłowice. Budowa oświetlenia była jednym z warunków otrzymania licencji na grę w ekstraklasie.

Finisz prac związanych z budową oświetlenia obserwowali liczni odwiedzający stadion spacerowicze i wreszcie gdy już było wiadomo kiedy będzie próba, mimo padającego deszczu na stadionie zjawiła się spora rzesza widzów. Obecność oficjeli Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, a także wykonawców świadczyła o tym, że było to wydarzenie historyczne. Pierwszy oficjalny mecz ligowy przy oświetleniu rozegrano 20 maja z Amicą Wronki. Stadion zapełnił się do ostatniego miejsca, były występy mażoretek, klub gościł znamienite osobistości, niestety forma piłkarzy nie dopisała i przegraliśmy 0:3.

Na zdjęciu grupa robotników montująca słup oświetleniowy

Na ówczesne czasy przy takim oświetleniu można było rozgrywać mecze Ligi Mistrzów, gdyż natężenie światła podczas transmisji jest na poziomie 1400 lux, a na samej płycie 200 lux. Wysokość każdego masztu wynosi ok. 48 metrów i jest spowodowana minimalizacją olśnienia zawodników. W przypadku przerwy w dostawie prądu, odpalone zostaną projektory z tzw. „gorącym zapłonem”. Jest to światło antypanikowe.