Przełom MKS-u 1992-1996

Na zdjęciu drużyna MKS „Odra” z 1995 roku

W 1992 roku, tuż przed spadkiem do III ligi, zespół przejął jako trener Franciszek Krótki, którego dobra praca i zrozumienie w zespole, a także chęć do pracy wszystkich zawodników sprawiły, że już po roku Odra ponownie znalazła się wśród drugoligowców.

W lutym tego samego roku, na Nadzwyczajnym Zebraniu Klubu doszło do kolejnej zmiany nazwy. W wyniku przemian polityczno – gospodarczych kopalnia im. 1 Maja przestała być sponsorem strategicznym, czego następstwem było przejęcie klubu przez miasto. Stał się on Miejskim Klubem Sportowym „Odra”. 16 listopada 1993 roku, gdy nad Odrą zbierały się czarne chmury a w oczy zajrzało widmo bankructwa, na Walnym Zebraniu wybrano nowe władze klubu. Prezesem został Ireneusz Serwotka, wiceprezesem Hubert Mołdrzyk, a sekretarzem Eugeniusz Tatarczyk. W skład zarządu weszli: Józef Woźnica, Roman Wistuba, Stanisław Kowalski, Marian Oślizło, Janusz Wójcik oraz Andrzej Dzierżęga. Kierownikiem sekcji piłki nożnej został Jerzy Knopek.

Sezon piłkarski 1993/94 Odra zakończyła na 13 miejscu, by w rok później wspiąć się o 3 lokaty wyżej. Od 1 lipca 1995 roku zespół przejął Marcin Bochynek. Po rundzie jesiennej Odra zajmowała już 2 miejsce w tabeli mając 6 punktów straty do pierwszego Ruchu Chorzów. Powołano sztab organizacyjny „Odra w I lidze”, któremu przewodniczył prezydent Miasta Adam Krzyżak. Zarysowała się szansa awansu do ekstraklasy, jak się później okazało szansa wykrzystana. Odra po raz pierwszy w historii awansowała do I ligi, zajmując ostatecznie 1 miejsce w tabeli przed Ruchem Chorzów. Był to chyba najlpeszy prezent jaki można było sobie wymarzyć na 75 rocznicę założenia klubu.Skład zespołu który osiągnął sukces i wywalczył awans do ekstraklasy: Płaczek, Parszywka, Sosna, Sala, Paluch, Wierzgoń, Pluta, Krótki, Kościelniak, Szwarga, Jan Woś, Bałuszyński, Kołoda, Polak, Urbańczyk, Mirosław Staniek, Jasiński, Sowisz, Szewczyk, Skorupa, Paweł Sibik, Ryszard Wieczorek.