Odra w II lidze 1974-1992

Na zdjęciu drużyna GKS „Odra” Wodzisław z sezonu 1985/1986

W 1974 roku, na wniosek Henryka Kłosoka, klub powraca do dawnej nazwy „Odra”. Drużyna po kilku sezonach słabszej gry awansuje do III ligi, by po roku wspiąć się po raz pierwszy w historii na szczebel II ligi.

Pierwszy historyczny gol w II lidze zdobył dla Odry A. Różycki. Sezon 1977/78 nie był pozbawiony emocji, gdyż również wtedy GKS „Odra” dotarła do ćwierćfinału Pucharu Polski, pokonując po drodze takie ekipy jak Ruch Chorzów (2:1) i Górnik Zabrze (4:2 – artykuł o meczu dostępny tutaj). Niestety, w ćwierćfinale wodzisławianie musieli uznać wyższość Piasta Gliwice przegrywając 1:2. Twierdzi się, że mecz w Gliwicach kosztował nasz zespół bardzo wiele (kontuzja Zaczyka i czerwona kartka Krzyżoka) bo w tym samym sezonie Odra spadła do III ligi.

W tym czasie w zespole występowali: G. Neumann, R. Słodowy, J. Wodecki, J. Krzyżok, P. Krawczyk, W. Gładyś, M. Parzych, Z. Musioł, J. Adamczyk, L. Powiecka, H. Gawlik, Edward Socha, J. Wolny, P. Stryczek, S. Pisarek, A. Różcyki, L. Mojżesz, B. Zaczyk, B. Buchalik, B. Kołek, J. Urbańczyk, H. Nawrat, Wojciech Rabenda, A. Kulik i S. Szyguła.

Po czterech latach gry w III lidze, w 1982 roku zespół Odry ponownie awansował do II ligi. W tej klasie rozgrywkowej wodzisławianie zadomowili się na dobre, bo aż na 10 lat. W pierwszej połowie tej dekady Odra plasowała się bardzo wysoko zajmując kolejno w 82/83 – szóste, w 83/84 – trzecie, w 84/85 – czwarte, 85/86 – trzecie miejsce. W tej niezwykle udanej dla zespołu dekadzie występowało bardzo wielu utalentowanych zawodników. Skład zespołu tworzyli: T. Krótki, Z. Szwed, J. Należyty, Piotr Czop, J. Pytlik, J. Szczepaniak, M. Karwat, Ryszard Wieczorek, L. Jurkiewicz, K. Maślanka, J. Kwiek, B. Wolnik, Z. Wiliński, J. Musioł, B. Bytomski, M. Piechaczek, A. Burchacki, D. Mołdrzyk, Z. Gawełczyk, M. Cudnowski i J. Kosubek.

W roku 1992, mimo usilnych starań, Odra nie zdołała utrzymać się w II lidze, a 17 miejsce w tabeli oznaczało spadek do III ligi.