Fuzja i występy w III lidze

Odra Wodzisław z okręgowym Pucharem Polski 2012

Jeszcze w trakcie trwającego sezonu 2011/12 zostały poczynione kroki w kierunku fuzji z trzecioligowcem z województwa opolskiego, klubem Start Bogdanowice. 30 stycznia 2012 roku w Bogdanowicach odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Stowarzyszenia LKS Start Galmet Bogdanowice, w wyniku którego doszło do połączenia z KP Odra 1922 Wodzisław Śląski. Prezesem klubu został wybrany Grzegorz Gostyński i podjęto decyzję, że drużyna wiosną będzie występowała przy Bogumińskiej pod nazwą Start Odra Bogdanowice. Zespół w przerwie zimowej trenował pod wodzą Ireneusza Gabrysiaka, a 22 marca szkoleniowcem Odry został Tomasz Babuchowski. Piłkarze w rundzie wiosennej zdobyli 16 punktów, które dały im utrzymanie w III lidze opolsko-śląskiej. W międzyczasie Niebiesko-Czerwoni zdołali zwyciężyć w rozgrywkach Okręgowego Pucharu Polski, w finale pokonując rezerwy MKS Kluczbork 3:1. Bramki dla Odry w tym meczu zdobyli Paweł Polak, Bartosz Zyguła i Dominik Płaza.

1 lipca – według wcześniejszych ustaleń – zmieniono nazwę klubu na Odra Wodzisław Śląski, a w sierpniu przekształcono stowarzyszenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Zawodnicy w nowym sezonie zmierzyli się między innymi z takimi zespołami jak Odra Opole, BKS Bielsko-Biała czy Szczakowianka Jaworzno. Rundę jesienną zakończyliśmy na 9. pozycji w tabeli, notując po 5 zwycięstw, remisów i porażek. Runda wiosenna była bardzo nieudana, ponieważ na 15 możliwych spotkań przegraliśmy aż 9 i prawie do samego końca byt w gronie trzecioligowców był niepewny. W trakcie trwania rozgrywek na stanowisku trenera doszło do kilku roszad: w kwietniu Babuchowskiego zastąpił Piotr Sowisz, a miesiąc później grającym trenerem został Grzegorz Jakosz.

Paweł Sibik – Trener koordynator Odry w III lidze

Do rozgrywek 2013/14 zespół przygotowywany był pod okiem Grzegorza Jakosza, który kilka lat wcześniej miał okazję występować w Odrze na boiskach ekstraklasy. Reorganizacja ligi oraz spore zamieszanie z problemami organizacyjnymi wpłynęły negatywnie na postawę drużyny. W pierwszej części sezonu, w grupie południowej III ligi opolsko-śląskiej Odra w 22 meczach zdobyła tylko 23 punkty, które nie niestety nie gwarantowały awansu do grupy mistrzowskiej. O utrzymanie w III lidze walczyliśmy w grupie spadkowej (C), z której na 8 drużyn aż 5 żegnało się po sezonie z tym szczeblem rozgrywkowym. Pomimo zdobycia 17 punktów w kolejnych ośmiu meczach wodzisławianie zajmują ostatecznie 4. lokatę w grupie i spadają do IV ligi.

W trakcie letniej przerwy ważyły się losy występów Odry Wodzisław w IV lidze. Między innymi nie doszło do wcześniej zapowiadanego połączenia z innym wodzisławskim klubem szkolącym piłkarską młodzież oraz do przeniesienia klubu do struktur Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Zespół, który był scementowany. Kadra licząca pond 20 piłkarzy i gotowy trener Jan Furlepa. W Wodzisławiu wciąż mieli nadzieję, że sprawa rozstrzygnie się dla nich pozytywnie. Jak się okazuje, nie pomogła nawet decyzja Zbigniewa Bońka. Teraz piłkarze zaczną sobie szukać nowych pracodawców.
Odra ma dzisiaj zagrać mecz GKS Radziechowy-Wieprz. Optymistycznie zakładano, że będzie to spotkanie o ligowe punkty. Ale obie drużyny powalczą jedynie sparingowo. Dla drużyny Odry, w obecnym zestawieniu personalnym, będzie to pożegnalny mecz.tuwodzislaw.pl (03.09.2014 r.)

Spotkanie sparingowe z GKS Radziechowy-Wieprz zakończyło się wynikiem 3:3.

W końcu, po kilkunastu miesiącach “walki” Śląski Związek Piłki Nożnej przyjął nas w swoje szeregi i w sezonie 2015/16 znów zaczęliśmy od klasy C. Drużyna, której trenerem był Marcin Grabowski, zakończyła ligę na 5. miejscu z 34 punktami na koncie. Wprawdzie nadal trwała farsa z ŚLZPN, ale ostatecznie wiosną 2016 roku przyznano Odrze prawo występów w klasie okręgowej.