Odra z górnictwem związana

Historia Odry Wodzisław jest nierozerwalnie związana z górnictwem. Od lat 60′ do 1990 roku Kopalnia Węgla Kamiennego „1 Maja była partnerem i głównym sponsorem klubu.

W sezonie 1976/77 Górniczy Klub Sportowy „Odra” Wodzisław awansował pierwszy raz w historii do II ligi (obecna Fortuna 1 Liga). Nie każdy wie, że w sezonie 1984/85 Odra była bliska wejścia do I ligi (obecnie LOTTO Ekstraklasa), lecz w jednym z decydujących spotkań uległa z głównym kandydatem do awansu, Zagłębie Lubin.

Wielosekcyjna GKS „Odra” miała swoich zawodników nie tylko w piłce nożnej, ale także w judo, koszykówce, tenisie stołowym, boksie, kolarstwie i siatkówce.

Wodzisław Śląski – miasto na peryferiach Polski – stało się znane głównie dzięki sukcesom sportowców. Ogromna w tym zasługa nieistniejącej już KWK „1 Maja” oraz Rybnickiego Okręgu Węglowego.

Kopalnia wybudowała między innymi:
– obiekt gospodarczy na stadionie,
– kawiarnie,
– wieżę nad wejściem na stadion,
– treningowy stadion żużlowy,
– stadion rezerwowy.

Warto wspomnieć również o orkiestrze górniczej, która jeszcze na początku XXI wieku przygrywała piłkarzom występującym na Stadionie przy Bogumińskiej 8.

Z tego miejsca pragniemy również złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom, którzy w mniejszym lub większym stopniu są z górnictwem związani. Górnikom życzymy tyle wyjazdów ile zjazdów. Szczęść Boże!

Udostępnij: