4. kolejka: ODRA – Świerklany 4:1

Wczoraj przy Bogumińskiej został rozegrany mecz 4. kolejki Zina Klasy Okręgowej, w którym zmierzyliśmy się z Fortecą Świerklany. Obie ekipy w środku tygodnia wysoko wygrały swoje pucharowe spotkania, więc o ciekawe widowisko kibice zgromadzeni na stadionie w Wodzisławiu mogli być pewni. Początek meczu poprzedziła informacja o nawiązanej współpracy z Akademią Młodych Mistrzów „Rapid”, która odpowiedzialna będzie za szkolenie młodych piłkarzy Odry Wodzisław. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

O godzinie 17:00 zabrzański sędzia Sebastian Witulski zagwizdał po raz pierwszy i rozpoczęliśmy starcie Odry z Fortecą. Od pierwszych minut wyklarowała się przewaga gospodarzy, którzy raz za razem zagrażali bramce strzeżonej przez Błażeja Byczka. W 5. minucie mieliśmy dwukrotnie rzuty rożne, z których próbowaliśmy wyjść na prowadzenie. Najpierw strzał został zablokowany przez obrońców Fortecy, a za drugim razem futbolówka przeleciała nieznacznie nad bramką. Kilka minut później jako pierwszy w tym meczu na listę strzelców wpisał się Łukasz Sell. Pewnie wykorzystał wywalczoną przez siebie jedenastkę, która została podyktowana po faulu Pawła Sudoła. Następny kwadrans to gra pod dyktando Odry. Goście nie potrafili zagrozić bramce Kamila Zemanka. W 30. minucie Niebiesko-Czerwoni oddali strzał z dystansu, który sprawił wiele kłopotów bramkarzowi ze Świerklan. Błażej Byczek musiał sparował piłkę na róg. Pięć minut później z lewej strony boiska na strzał zdecydował się Mateusz Kondziołka. Bramkarz gości obronił, ale przy dobitce Damiana Tarki nie miał już nic do powiedzenia – 2:0 dla Odry.

Po zmianie stron gra niewiele odbiegała od tej z pierwszej połowy. Nadal widzieliśmy sporą przewagę Odry, która w 57. minucie podwyższyła na 3:0. Po ładnej kombinacyjnej akcji pomiędzy Piotrem Górnickim a Damianem Tarką, bramkę po wrzutce z prawej strony zdobył Mateusz Kondziołka. Kilka chwil później niewiele zabrakło do premierowego trafienia Marcina Paszka. Pech sprawił, że po paru próbach z bliskiej odległości w ostateczności jeden z obrońców Fortecy zdołał wybić futbolówkę z linii bramkowej. W odpowiedzi na zagrożenia pod własną bramką goście wywalczyli rzut wolny, z którego uderzenie sprawiło wiele kłopotów Kamilowi Zemankowi. Ten wyciągnął się „jak struna” i zdołał sparować piłkę na rzut rożny. Akcje drużyny ze Świerklan kończyły się z reguły na 30-40 metrze od bramki Odry, ze względu na dobrze prosperującą obronę wodzisławian. W 69. minucie piłkę w prawy narożnik pola karnego otrzymał powracający do zespołu Odry Arkadiusz Ślesiński, obrócił się z nią i podał do lepiej ustawionego starszego z braci Markiewiczów. Sebastian uderzył z prawej nogi nie pozostawiając wielu szans bramkarzowi na skuteczną obronę – 4:0. Gdy wydawało się, że spotkanie zakończy się „na zero z tyłu” arbiter zagwizdał kontrowersyjny rzut karny dla gości. Według niego – w starciu Szymona Zbieszczyka z Karolem Mrowcem – nieprzepisowo zaatakował gracz Odry i drużynie Fortecy należała się jedenastka. Z „wapna” uderzeniem w lewy róg Zemanka pokonał kapitan gości, Tomasz Zmuda. W końcówce meczu Odra miała jeszcze dwie okazje podwyższyć końcowy rezultat. Najpierw indywidualną akcję Damian Tarka zakończył strzałem prosto w bramkarza, a potem po szybkiej kontrze Grzegorz Gojny posłał piłkę nad bramką. Spotkanie ku uciesze kibiców zakończyło się wynikiem 4:1 dla Odry.

Skrót meczu (video)

Odra Wodzisław 4:1 Forteca Świerklany
11′ Sell Łukasz (k), 34′ Tarka Damian, 57′ Kondziołka Mateusz, 65′ Markiewicz Sebastian – 77′ Zmuda Tomasz (k)

Odra Wodzisław: Zemanek Kamil – Górnicki Piotr /kapitan/ (75′ Konopka Grzegorz), Radler Błażej, Przydatek Krzysztof, Starowicz Damian, Gać Artur, Sell Łukasz (46′ Markiewicz Sebastian), Krause Michał (57′ Ślesiński Arkadiusz), Tarka Damian, Paszek Marcin (72′ Zbieszczyk Szymon), Kondziołka Mateusz (67′ Gojny Grzegorz)
Trener: Włoka Tomasz

Forteca Świerklany: Byczek Błażej – Pękała Szymon (46′ Klyta Mateusz), Mura Łukasz, Wita Patryk, Sudoł Paweł, Getler Damian, Janowicz Krzysztof (46′ Wiącek Mateusz), Zmuda Tomasz /kapitan/ (86′ Konsek Maciej), Mrowiec Karol (86′ Oleś Paweł), Kasprzak Maciej, Gryta Paweł (72′ Zieleźny Mateusz)
Trener: Dzierżenga Wojciech

Żółte kartki: Pękała, Getler (obaj Świerklany)

Sędzia: Witulski Sebastian (Zabrze)