Odra w II lidze 1974-1992

na zdjęciu drużyna GKS "Odra" Wodzisław z sezonu 1985/1986

W 1974 roku, na wniosek Henryka Kłosoka, klub powraca do dawnej nazwy „Odra”. Drużyna po kilku sezonach słabszej gry awansuje do III ligi, by po roku wspiąć się po raz pierwszy w historii na szczebel II ligi.

Pierwszy historyczny gol w II lidze zdobył dla Odry A.Różycki. Sezon 1976/77 nie był pozbawiony emocji, gdyż również wtedy GKS „Odra” dotarła do ćwierćfinału Pucharu Polski, pokonując po drodze takie ekipy jak Stal Mielec i Ruch Chorzów. Niestety, w ćwierćfinale wodzisławianie musieli uznać wyższość Piasta Gliwice przegrywając 1:2. Twierdzi się, że mecz w Gliwicach kosztował nasz zespół bardzo wiele (kontuzja Zaczyka i czerwona kartka Krzyżaka) bo w tym samym sezonie Odra spadła do III ligi.

W tym czasie w zespole występowali: G.Neumann, R.Słodowy, J.Wodecki, J,Krzyżak, P.Krawczyk, W.Gładyś, M.Parzych, Z.Musioł, J.Adamczyk, L.Powiecka, H.Gawlik, Edward Socha, J.Wolny, P.Stryczek, S.Pisarek, A.Różcyki, L.Mojżesz, B.Zaczyk, B.Buchalik, B.Kołek, J.Urbańczyk, H.Nawrat, Wojciech Rabenda, A.Kulik i S.Szyguła. 

Po czterech latach gry w III lidze, w 1982 roku zespół Odry ponownie awansował do II ligi. W tej klasie rozgrywkowej wodzisławianie zadomowili się na dobre, bo aż na 10 lat. W pierwszej połowie tej dekady Odra plasowała się bardzo wysoko zajmując kolejno w 82/83 – szóste, w 83/84 – trzecie, w 84/85 – czwarte, 85/86 – trzecie miejsce. W tej niezwykle udanej dla zespołu dekadzie występowało bardzo wielu utalentowanych zawodników. Skład zespołu tworzyli: T.Krótki, Z.Szwed, J.Należyty, Piotr Czop, J.Pytlik, J.Szczepaniak, M.Karwat, Ryszard Wieczorek, L.Jurkiewicz, K.Maślanka, J.Kwiek, B.Wolnik, Z.Wiliński, J.Musioł, B.Bytomski, M.Piechaczek, A.Burchacki, D.Mołdrzyk, Z.Gawełczyk, M.Cudnowski i J.Kosubek. 

W roku 1992, mimo usilnych starań, Odra nie zdołała utrzymać się w II lidze, a 17 miejsce w tabeli oznaczało spadek do III ligi.