Odra w ekstraklasie 2005-2009

na zdjęciu świeżo upieczeni srebrni medaliści Pucharu Ekstraklasy 2009

Po sezonie w którym Odra walczyła w barażach, przyszedł czas na zwyżkę formy. Zespół pod wodzą Waldemara Fornalik rzutem na taśmę zajął 6 miejsce, co po wynikach Bochynka i Wieczorka jest jednym z najlepszych w historii występów Odry w ekstraklasie.

W sezonie 2005/2006 w zespole Odry grali m.in Adam Czerkas, Łukasz Masłowski, Mariusz Pawełek, Wojciech Grzyb, Piotr Szymiczek, Sławomir Szary czy Marcin Drzymont. Nie udał się powrót Marcinowi Bochynkowi. Pod jego wodzą zespół spisywał się się słabo, zdobywają na jesieni tylko 12 punktów. W przerwie zimowej zastąpił go Jacek Zieliński. Na wiosnę Odra była już innym zespołem, i pomimo dwóch porażek na inaugurację, następnych 11 spotkań pod rząd Odra nie przegrała, z czego 7 pod rząd wygrała, zdobywając na wiosnę 28 punktów i zajmując 10 miejsce.

W składzie Zielińskiego grali: Wojciech Skaba, Marcin Dymkowski, Marcin Malinowski, Jan Woś, Marcin Chmiest, Mariusz Muszalik, Jacek Kowalczyk, Piotr Szymiczek, Witold Cichy, Jakub Grzegorzewski czy Jakub Biskup.

Po sezonie Zieliński opuścił Odrę, a na jego miejscu pojawił się Mariusz Kuras. Zespół nie grał dobrze, więc nastąpiła szybka zmiana trenera. Zespół w trakcie sezonu przejął Janusz Białek.

 

na zdjęciu trybuny podczas meczu Odra - Legia 

W 8 meczach rundy jesiennej zdobył 13 punktów, na wiosnę było niestety gorzej i kibice do samego końca musieli drżeć o utrzymanie. Ostatecznie Odra zajeła 12 miejsce, mają 3 punkty przewagi nad strefą spadkową.

Sezon 2008/2009 to ponownie balansowanie nad przepaścią. Odra z trudem utrzymała się w lidze, mając zaledwie 2 punkty przewagi strefą spadkową. W tym sezonie zdegradowany został ŁKS Łódź, co pozwoliło Cracovii pozostać w lidze, a Odrze zająć 12 miejsce. Ten sezon był szczególny także z innego powodu. W Pucharze Ekstraklasy Odra szła jak burza. Wychodząc z grupy na 1 miejscu, Odra pokonała w ćwierćfinale po rzutach karnych Piast Gliwice, w półfinale GKS Bełchatów i doszła do finału tych rozgrywek. Tutaj musiała uznać wyższość Śląska Wrocław, przegrywając nieznacznie 0:1. Finał został rozegrany w Wodzisławiu i było to jedno z ważniejszych wydarzeń ostatnich lat.